Haftanın Peraşası

25 OCAK 2020 - CUMARTESİ - 28 TEVET 5780
HAFTANIN PERAŞASI : VAERA
HAFTANIN AFTARASI : BEKABETSİ - Y.RATSON
KABALAT ŞABAT : 17.57
MOTSAE ŞABAT : 18.38
27 OCAK PAZARTESİ : ROŞ HODEŞ ( ŞEVAT )

VAERA

KENDİSİNİ SÜNNET ETTİKTEN SONRA , AVRAAM TANRI TARAFINDAN ZİYARET EDİLİR.ÜÇ MELEK İNSAN ŞEKLİNDE GÖRÜNDÜĞÜ ZAMAN ,AVRAAM , EN AĞRILI DÖNEMİNDE OLMASINA KARŞIN , ACELEYLE ONLARI KARŞILAR VE ÇADIRINA DAVET EDEREK MİSAFİRPERVERLİĞİNDEN YARARLANMALARINI TEKLİF EDER. MELEKLERİN AĞZINDAN BİR SONRAKİ YIL İÇİNDE BİR OĞULA SAHİP OLACAĞINI DUYAN SARA GÜLER. TANRI DAHA SONRA AVRAAM’A SEDOM BÖLGESİNİ YOK EDECEĞİNİ BİLDİRİR VE AVRAAM AF İÇİN DUA EDER.TANRI BU BÖLGEDE ELLİ DÜRÜST KİŞİNİN BULUNMASI HALİNDE KARARINDAN VAZGEÇECEĞİNİ SÖYLER.AVRAAM ON KİŞİYE KADAR SIKI BİR PAZARLIK YAPAR;ANCAK NE YAZIK Kİ ON TANE BİLE DÜRÜST İNSAN YOKTUR.

LOT, EŞİ VE KIZLARI, SEDOM VE ETRAFINDAKİ ŞEHİRLERE KÜKÜRT VE ATEŞ YAĞMURUNUN BAŞLAMASINDAN ÇOK KISA BİR SÜRE ÖNCE KURTARILIRLAR. LOT’UN KARISI , BUNU YAPMAMALARI SÖYLENMESİNE KARŞIN, ARKASINA DÖNÜP BAKAR VE BUNUN SONUCUNDA TUZDAN BİR SÜTUN HALİNE GELİR.
LOT’UN KIZLARI , BU YOK OLUŞTAN SADECE KENDİLERİNİN KURTULABİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜRLER VE İNSAN IRKININ DEVAMI İÇİN BABALARINI SARHOŞ EDERLER ; ONDAN ÇOCUKLARI OLUR.
BÜYÜK KIZDAN MOAV , KÜÇÜĞÜNDEN AMON DOĞAR. SÖZ VERİLDİĞİ ÜZERE AVRAAM VE SARA’NIN BİR OĞLU ,YİTSHAK DOĞAR. SEKİZİNCİ GÜNDE ,AVRAAM, TANRI’NIN EMRİNE UYGUN OLARAK YİTSHAK’I SÜNNET EDER. YİTSHAK’IN SÜTTEN KESİLDİĞİ GÜN AVRAAM BİR KUTLAMA DÜZENLER. YİŞMAEL DE DEJENERE OLUŞUN BAZI İŞARETLERİNİ GÖREN SARA,AVRAAM’DAN ,AGAR VE YİŞMAEL’İ EVDEN UZAKLAŞTIRMASINI İSTER. OĞLUNU EVDEN ATMA FİKRİ AVRAAM’I RAHATSIZ ETSE DE, TANRI AVRAAM’A SARA’YI DİNLEMESİNİ SÖYLER

ÇÖLDE SUSUZLUKTAN NEREDEYSE ÖLECEK OLAN YİŞMAEL, BİR MELEK TARAFINDAN KURTARILIR VE TANRI ONUN KUVVETLİ BİR MİLLETİN BABASI OLACAĞI SÖZÜNÜ VERİR. AVRAAM’I SINAMAK İSTEYEN TANRI O SIRADA 37 YAŞINA GELMİŞ OLAN YİTSHAK’I KORBAN OLARAK SUNMASINI EMREDER.

AVRAAM,GELECEK NESİLLERİ KONUSUNDAKİ TÜM UMUDU YOK ETME VE HAYAT BOYU SAVUNDUĞU İNSAN –KURBANI – KARŞITI SÖYLEM VE DAVRANIŞLARINA TERS DÜŞME İHTİMALİNE KARŞIN EMRİ YERİNE GETİRMEK ÜZERE YOLA KOYULUR.

TANRI SON ANDA ,AVRAAM’I DURDURMAK ÜZERE BİR MELEK GÖNDERİR.
BU SORGUSUZ İTAATKARLIĞI SEBEBİYLE TANRI AVRAAM’A , BENE – YİSRAEL GELECEKTE GÜNAH İŞLEYECEK OLSA BİLE , HİÇ BİR ZAMAN DÜŞMANLARI TARAFINDAN TAM OLARAK YOK EDİLMEYECEKLERİ SÖZÜNÜ VERİR.

HEPİNİZE ŞABAT ŞALOM ……