Haftanın Peraşası

8 ŞUBAT 2020 - CUMARTESİ - 13 ŞEVAT 5780
HAFTANIN PERAŞASI : BEŞALAH
HAFTANIN AFTARASI : VATAŞAR – DEVORA
KABALAT ŞABAT : 18.14
MOTSAE ŞABAT : 18.55
10 ŞUBAT PAZARTESİ : TU BİŞVAT

BEŞALAH

BENE-YİSRAEL’İN MISIR’DAN ÇIKIŞINA İZİN VERDİKTEN KISA BİR SÜRE SONRA , PARO ONLARI ZORLA GERİ GETİRMEK ÜZERE PEŞLERİNE DÜŞER VE BENE-YİSRAEL KENDİLERİNİ PARO’NUN ORDULARI İLE DENİZ ARASINDA KISTIRILMIŞ HALDE BULURLAR.

TANRI , MOŞE’YE ASASINI SUYUN ÜZERİNDE KALDIRMASINI SÖYLER ; DENİZ YARILARAK BENE-YİSRAE’İN GEÇİŞİNE İMKAN TANIR VE SONRASINDA , ONLARI TAKİP EDEN MISIR ORDUSUNUN ÜZERİNE KAPANIR .

MOŞE VE BENE-YİSRAEL , TANRI ‘YA ŞÜKRAN VE ÖVGÜ İÇEREN BİR ŞARKI SÖYLERLER.

ÇÖLDE HALK SUSUZLUK VE AÇLIK SEBEBİYLE ÇEŞİTLİ KERELER MOŞE VE AARON’A ŞİKAYETTE BULUNUR . TANRI , MARA’DAKİ ACI SULARI TATLILAŞTIRIR , BAŞKA BİR YERDE DE MOŞE’NİN KAYAYA ASASIYLA VURMASI SONUCU KAYADAN SU ÇIKAR . TANRI GÖKTEN MAN ADI VERİLEN MUCİZEVİ BİR YİYECEK YAĞDIRIR . MAN , ÇÖL BOYUNCA HER SABAH TAN VAKTİNDEN ÖNCE YAĞACAKTIR . BUNUN YANINDA TANRI HER GECE YİSRAEL KAMPINA SÜLÜN SÜRÜLERİ YOLLAR .

BENE-YİSRAEL’E , CUMA GÜNLERİ İKİ PORSİYON MAN TOPLAMALARI TALİMATI VERİLİR ; ZİRA TANRI’NIN TAM BİR İŞ BIRAKMA GÜNÜ OLARAK BELİRLEDİĞİ ŞABAT GÜNÜ MAN YAĞMAYACAKTIR.

BAZILARI BUNU DİKKATE ALMAYIP ŞABAT SABAHI MAN TOPLAMAYA ÇIKARLAR , FAKAT BİR ŞEY BULAMAZLAR . AARON AZ MİKTARDA MAN ALIP , GELECEK NESİLLER İÇİN BİR TANIK OLMASI AMACIYLA BİR KABA KOYAR .

REFİDİM’DE HALK AMALEK’İN SALDIRISINA UĞRAR ; FAKAT MOŞE’NİN DUALARI SAYESİNDE YEOŞUA’NIN KOMUTASINDAKİ ORDU SALDIRGANLARI BOZGUNA UĞRATIR.

HEPİNİZE ŞABAT ŞALOM …..