Haftanın Peraşası

31 AĞUSTOS 2019 – CUMARTESİ – 30 AV 5779
HAFTANIN PERAŞASI : REE
HAFTANIN AFTARASI : ANİYA SOARA
KABALAT ŞABAT : 19.26
MOTSAE ŞABAT : 20.06

31 AĞUSTOS CUMARTESİ : ROŞ HODEŞ 1
1 EYLÜL PAZAR : ROŞ HODEŞ 2
2 EYLÜL PAZARTESİ : NEVE ŞALOM SALDIRISI ANMA GÜNÜ
( 6 Eylül 1986 )

REE

MOŞE HALKA MANEVİYAT MERKEZLİ BİR HAYATIN GETİRECEĞİ BEREKETLERİ VE TANRI’DAN UZAKLAŞMANIN GETİRECEĞİ LANETİ SUNAR . HALK, ERETS-YİSRAEL’E GİRECEĞİ ZAMAN ,PUTPEREST UYGULAMALARDA KULLANILAN TÜM AĞAÇLARI YAKACAK VE PUTPERESTLİĞE AİT TÜM HEYKELLERİ YOK EDECEKTİR. TANRI , KUTSAL VARLIĞI’NI, BARINDIRMAK ÜZERE TEK BİR YER SEÇECEKTİR . KORBANLAR SADECE BU YERDE SUNULABİLECEK VE BAŞKA HİÇBİR YERDE KİŞİSEL SUNAKLAR İNŞA EDİLEMEYECEKTİR . MOŞE HALKI , KAN YEMEMELERİ KONUSUNDA TEKRAR UYARIR .

ÇÖLDEYKEN TÜMHAYVAN KESİMİ MİŞKAN’DA GERÇEKLEŞİRDİ ; ANCAK ERETS-YİSRAEL’E GİRDİKLERİNDEN İTİBAREN , BU İŞLEM – YEMEK AMAÇLI OLMASI KAYDIYLA – HER YERDE , AMA BELİRLİ KURALLARA GÖRE YAPILABİLECEKTİ . MOŞE , SADECE YERUŞALAYİM SINIRLARI İÇİNDE YENEBİLECEK BAZI YİYECEK KATEGORİLERİNİ BİLDİRİR. ARDINDAN , DİĞER ULUSLARIN DAVRANIŞ ŞEKİLLERİNİ KEDİLERİNE ADAPTE ETMEMELERİ UYARISINDA BULUNUR .TORA TAM VE MÜKEMMEL OLDUĞU İÇİN , ONA HERHANGİ BİR ŞEYİN EKLEMEK YA DA ONU EKSİLTMEK YASAKTIR . BİR ‘’PEYGAMBER’’ HALKA GELİP TORA’YI TERK EDEREK PUTPEREST DAVRANIŞLAR İÇİNE GİRMELERİNİ ÖĞÜTLEDİĞİ TAKTİRDE , CEZASI ÖLÜMDÜR. BENZER ŞEKİLDE HALKI PUTPERESTLİĞE TEŞVİK EDEN KİŞİNİN CEZASI DA ÖLÜMDÜR. TAMAMEN PUTPERESTLİĞE YÖNELMİŞ BİR ŞEHRİN YOK EDİLMESİ GEREKECEKTİR .

BİR YAKININ ÖLÜMÜ HALİNDE ABARTILI YAS İFADELERİNDE BULUNMAK - ÖRNEĞİN VÜCUDA ZARAR VERMEK YA DA SAÇLARI YOLARAK KAFADA KEL BİR NOKTA OLUŞTURMAK YASAKTIR .- MOŞE DAHA SONRA , KAŞER OLAN VE OLMAYAN HAYVANLARI TEKRAR SINIFLANDIRIR ; ET VE SÜTÜN BİRLİKTE PİŞİRİLMEMESİ GEREKTİĞİNE DAİR EMRİ HATIRLATIR . ÜRÜNÜN İKİNCİ ONDA BİRLİK BÖLÜMÜ ( MAASER ŞENİ ) YERUŞALAYİM’E GETİRİLİP BURADA YENMELİDİR FAKAT MİKTAR ÇOK BÜYÜKSE , PARASAL KARŞILIĞI YERUŞALAYİM’E GETİRİLECEK VE BU PARAYLA BURADA YİYECEK ALINIP ( ELBETTE YEREL HALKLA BİRLİKTE ) TÜKETİLECEKTİR .

BELİRLİ BAZI YILLARDA İSE BU İKİNCİ ONDA BİRLİK BÖLÜM FAKİRLERE DAĞITILMALIDIR . BENE-YİSRAEL’DEN DAİMA CÖMERT OLMALARI İSTENİR . YEDİNCİ YILDA HER TÜRLÜ BORÇ SİLİNMELİDİR . BUNUN KARŞILIĞINDA TANRI HALKI HER YÖNDEN MÜBAREK KILACAKTIR . YAHUDİ BİR KÖLE , ALTI YILLIK ÇALIŞMADAN SONRA SERBEST KALACAKTIR VE BOŞ ELLE GÖNDERİLMEYECEKTİR. AYRILMAYI REDDEDERSE , KULAĞI BİR BİZ İLE KAPI EŞİĞİNDE DELİNECEK VE YOVEL YILINA ( 50.YIL ) KADAR KÖLE DURUMUNDA KALACAKTIR.

PERAŞA ÜÇ HAC BAYRAMI – PESAH , ŞAVUOT VE SUKOT İLE SONA ERMEKTEDİR .

HEPİNİZE ŞABAT ŞALOM…